Midwest Marching

Missouri Day Marching Festival
Trenton, Missouri

October 17, 2015

 


THIS EVENT PHOTOGRAPHED BY:


B. Johnson Photography

Pre-order full digital galleries of your band's FIELD performance and save $10 with the code "PP10".

Order Here!

Share with everyone in the band at NO ADDITIONAL COST. Enjoy and cheer on your students' performances from the stands while we capture the show in photos for you!

High Resolution, non-watermarked images may be used on Facebook, your school's website, newspaper, yearbook, etc.

All images will also be published on the B. Johnson Photography galleries for ease in purchasing individual prints as always.

 

Results

Parade Results

Auxiliary Results

Drumline Results

Field Results

Drum Major Results

Sweepstakes Results

Class 1-3 Sweepstakes: Macon

Class 4 Sweepstakes:
Oak Grove

 

The 19th Annual Missouri Day Marching Festival is only a small portion of the 31-year-old Missouri Day Festival, which is held to honor and celebrate the achievements of all Missourians. The festival includes a parade competition, a field competition, along with indoor percussion and auxiliary competitions. Bands are classified by school enrollment and divided by standards set by the Missouri State High School Activities Association (bands can request to move up to a larger class, if desired). Bands compete for placement and caption awards along with a Sweepstakes trophy.

Directions

Google Maps  Use Google Maps for directions to this event.

Admission Prices

$5.00 Adults, $3.00 Students.
Children under 6th grade admitted FREE

Parade

Printable Parade Schedule

Line-up: 7:30, Step-off 8:15

Trenton (EXH)

Class 1
Tina Avalon
Brashear
Meadville
Mercer
Novinger
Braymer
LaPlata
Polo
Stanberry
Linn County (of Purdin)
Rock Port
Worth County (of Grant City)
Sweet Springs
North Harrison (of Eagleville)
Osborn
Leeton
Green City
Glasgow

Class 2
Milan
Scotland County (of Memphis)
Albany
Concordia
Putnam County (of Unionville)
Maysville
Princeton
Gallatin
Fayette

Class 3
Grandview (of Hillsboro)
Brookfield
Atchison (KS)
Maryville
Lawson
Chillicothe
Hallsville
Macon

Class 4
Center (of Kansas City)
Kirksville
Smithville
Savannah
Oak Grove

Indoor

Color Guard Schedule
Drumline Schedule

Field

Printable Field Schedule

DeKalb Class 1 10:00
Glasgow Class 1 10:15
Stanberry Class 1 10:30
Sweet Springs Class 1 10:45
North Harrison Class 1 11:00
Rock Port Class 1 11:15
South Shelby Class 1 11:30
Princeton Class 2 11:45
Scotland County Class 2 12:00
Albany Class 2 12:15
Putnam County Class 2 12:30
North Platte Class 2 12:45
Lone Jack Class 2 1:00
Lathrop Class 2 1:15
Concordia Class 2 1:30
West Platte Class 2 1:45
South Harrison Class 2 2:00
Fayette Class 2 2:15
BREAK Class 2 2:30
Trenton Class 3 3:00
Grandview (of Hillsboro) Class 3 3:15
Atchison (KS) Class 3 3:30
Brookfield Class 3 3:45
Warsaw Class 3 4:00
California Class 3 4:15
Hallsville Class 3 4:30
Maryville Class 3 4:45
Lawson Class 3 5:00
Carrollton Class 3 5:15
Macon Class 3 5:30
BREAK Class 3 5:45
Lafayette (St. Joseph) Class 4 6:00
Center (KC) Class 4 6:15
Kearney Class 4 6:30
Excelsior Springs Class 4 6:45
Kirksville Class 4 7:00
Savannah Class 4 7:15
Smithville Class 4 7:30
Oak Grove Class 4 7:45
Grandview (KC area) Class 4 8:00
BREAK Class 4 8:15
Raytown Class 5 8:30
Winnetonka Class 5 8:45
Liberty Class 5 9:00
North Kansas City Class 5 9:15
Central (St. Joseph) Class 5 9:30
Oak Park (NKC) Class 5 9:45
Liberty North Class 5 10:00
Park Hill (KC) Class 5 10:15
AWARDS   10:45

Judging Panel

We will have two judges each for the drumline and auxiliary competitions; three judges for the parade evaluating Music, Corner (Marching & Maneuvering), and Block (General Effect); and five in the field critiquing Music, Marching & Maneuvering, General Effect, Field Auxiliary, and Drum Major/Field Commander.

Our 2015 judges are:

Parade Music Dave Goodwin
Parade Corner Ed Roberts
Parade GE Dave Taylor

Indoor Color Guard Jana Moore
Indoor Color Guard Jackie Krasuski

Indoor Drumline Jay Albright
Indoor Drumline Clarence Smith

We will have two sets of field judges:

Field Music Rich Hadfield, Doug Watts
Field M&M Skip Vandelicht, Bill Vogt
Field GE Steve Litwiller, Jim Oliver
Field Auxiliary Pam DeBoer, Kate Falvey
Drum Major/Field Commander Pat Setser

Host Website & Contact Information

Contest Website
Buddy Hannaford - video4u@sbcglobal.net

Previous Results

2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2004 | 2003


Midwest Marching Home | Sponsors | Past Schedules and Results | Articles | Links | Logos | Contact | Advertise

Midwest Marching 1996-2015 | Hosting provided by Productivity Solutions